Kategorie
Szkolenia

Komu służy coaching?

Coraz bardziej popularną formą indywidualnego doskonalenia zawodowego jest coaching. Jednak mimo wzrostu popularności coachingu w dalszym ciągu nie za bardzo wiadome jest, na czym dokładnie on polega i czemu jego efektywność jest większa od przeciętnego szkolenia grupowego.

Aby dowiedzieć się, czym jest coaching oraz dlaczego warto w niego zainwestować, najlepiej jest prześledzić poszczególne elementy tego procesu oraz to, w jaki sposób coaching wpływa na zmianę postaw osoby coachowanej.

Nie ma jednorodnej definicji coachingu. Wynika to z faktu, że coaching jest procesem zawsze bardzo indywidualnym. Można jednak w łatwy i precyzyjny sposób wyszczególnić te elementy coachingu, które są dla niego najbardziej charakterystyczne. Pierwszym z nich jest słowo „proces”. Coaching rzadko jest jednorazowym spotkaniem. Znacznie częściej jest to cykl spotkań, a i tak nie na samych spotkaniach kończy się owy „proces coachingu”. Coaching uruchamia łańcuch zdarzeń, który pomaga osobie coachowanej w dochodzeniu do pewnego poziomu efektywności. Coaching daje narzędzia, dzięki którym osoba coachowana nawet po zakończeniu sesji może aktywnie analizować i stymulować swoje zachowanie. Proces ten trwa, bardzo ciężko jednak określić moment jego zakończenia. Specjaliści wskazują na kolejną zasadniczą cechę coachingu. Mianowicie głównym założeniem coachingu jest pomoc osobie coachowanej w precyzyjnym określaniu celu. Właściwym, zgodnym z naturalnymi potrzebami osoby coachowanej obieraniu swoich priorytetów. W przypadku różnych ścieżek zawodowych umiejętność określania celu jest tą najważniejszą, która z reguły odzwierciedla się w większej efektywności pracy spowodowanej zadowoleniem oraz satysfakcją z wykonywanych zadań. Istotne jest to aby cel odzwierciedlał rzeczywiste potrzeby osoby, która wybiera takie, a nie inne rozwiązanie. Przymus albo cel „udawany” (zgodnie z myśleniem „tak powinienem zrobić”) nigdy nie dają odpowiednich efektów. Mając to na uwadze, gdy przygotowuje się wybiera się coaching jako efektywne narzędzie rozwoju zawodowego na równi z prywatnym.

Najważniejszą różnicą pomiędzy coachingiem, a przeciętnym szkoleniem jest fakt indywidualnej pracy z osobami coachowanymi. Pomimo tego, że czasem firmy decydują się na coaching grupowy to jednak grupa ta rzadko przekracza ilość trzech osób. Co więcej coaching jest zawsze indywidualnie dostosowany do potrzeb osoby coachowanej. Opiera się on na podejściu indywidualnym, dzięki czemu doraźnie odpowiada się na zaistniałe potrzeby. Poprzez analizę zachowania oraz sposobów reagowania w sytuacjach zawodowych dochodzi się do fantastycznych rezultatów. Po pierwsze zwiększa się świadomość osoby coachowanej dotyczącą jej zachowania, reagowania na różne zawodowe sytuacje. Wzrasta też pewność siebie przy podejmowaniu decyzji. Głównym narzędziem coacha przy prowadzeniu coachingu są pytania. Dzięki nim coach uruchamia w osobie coachowanej proces myślowy pomagający w osiąganiu przez nią świadomej zmiany postawy czy swojego zachowania.