Kategorie
Szkolenia

Dbaj o swój talent

Współcześnie sytuacja na rynku pracy znacząco się zmieniła. W centrum zainteresowania pracodawców jest posiadanie przez pracowników wysokiego zakresu kompetencji, ale poszerzonych o umiejętności i naturalne zdolności pozwalające na lepszą i efektywną pracę.

Dlatego nie dziwi fakt tak ogromnej presji na stałe poszerzanie swoich kompetencji oraz konieczność nieustannego pogłębiania wiedzy. Talent to jednak nie to samo co umiejętności zawodowe. Stanowi on przestrzeń dla pewnych naturalnych predyspozycji jakie posiada jednostka. Świadomość posiadania tych naturalnych zdolności wynikających poniekąd z naturalnych predyspozycji pozwala na zarządzanie nimi i podnoszenie ich wartości. Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że największe efekty daje rozwijanie się w dziedzinach, które pokrywają się z pewnymi naturalnymi zdolnościami. Zasada ta potwierdza się także w kontekście zawodowym. Bardzo ważne jest świadome sterowanie rozwojem umiejętności zawodowych, w taki sposób aby pokrywały się one z umiejętnościami, które w naturalny sposób odpowiadają wrodzonym talentom. W kontekście biznesowym talent nie jest traktowany w sposób potoczny. Nie jest to więc element związany z ponadprzeciętnością. To raczej pewna cecha, charakteryzująca pracownika, pozwalająca mu na sprawne działanie w danej dziedzinie. Proces ćwiczenia tych cech skutecznie wspomagają szkolenia pracowników. W tym znaczeniu talent może być traktowany jako element pewnego zakresu kompetencji. Jednak jest to wtedy rozumienie bardzo szerokie, które musi uwzględniać wszystkie indywidualne predyspozycje pracownika.

Ponieważ talent jest tak cenionym elementem w kontekście zawodowym, istnieje obecnie silny trend podkreślający konieczność rozwijania swoich naturalnych zdolności, które mogą zostać wykorzystane na gruncie zawodowym. Zarówno osoby pracujące jak i młodzi ludzie wchodzący dopiero na rynek pracy, starają się podkreślać aspekt indywidualnych predyspozycji w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami zawodowymi. Dodatkowo uzupełniają więc zakres swoich kompetencji poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach zawodowych. Zwiększają się wtedy perspektywy zawodowe oraz ogólna satysfakcja z życia zawodowego. Świadome kierowanie ścieżką rozwoju naturalnych zdolności jest bardzo istotnym elementem planowania kariery zawodowej. Ważne jest aby zakres obowiązków zawodowych znacząco nie odbiegał od posiadanych talentów. Konfrontowanie posiadanych umiejętności w rzeczywistych sytuacjach zawodowych pomaga na poznawanie własnych możliwości, odkrywanie swoich mocnych i słabych stron. Wiedza ta z kolei bardzo pomaga przy planowaniu kariery zawodowej w dziedzinach, które dają danej osobie najwięcej satysfakcji.

Dbanie o rozwój talentów jest bardzo istotnym elementem, który pomaga w osiąganiu sukcesu na gruncie zawodowym. Po pierwsze talent wyróżnia, po drugie pozwala na większą efektywność. Firmom bardzo zależy na kompletowaniu szeregów kadr pracowniczych ludźmi posiadającymi bardzo różne talenty i umiejętności ponieważ jest to źródłem bardziej mobilnego działania firmy na rynku.