Kategorie
Szkolenia

Wiedza i talent – twórcze połączenie

Granica pomiędzy wiedzą i umiejętnościami a talentem oraz kreatywnością jest bardzo płynna. Nie da się jednoznacznie oddzielić jednego od drugiego.

Najlepiej więc ujmować je jako pojęcia uzupełniające się. Wiadome jednak jest, że kreatywność stanowi wyjątkową wartość dla firmy i zawsze powinna być odpowiednio doceniana. Kreatywność jest podstawą wszelkiej innowacyjności która w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej jest rzeczą niezbędną. Dziś szczególnie, kreatywne odpowiadanie na zmiany jest dla firmy swoistym być albo nie być. Dlatego im więcej osób obdarzonych wyjątkowymi uzdolnieniami w firmie, tym dla niej lepiej. To oni generują najwięcej twórczych pomysłów, które pozwalają firmom na polepszanie się ich wskaźnika rynkowego.

Talent jest nieodłącznie związany z działaniem twórczym. Zarządzanie tym procesem opiera się na maksymalnym wykorzystaniu umiejętności, jakie dana osoba może przekazać firmie. Oprócz odpowiednich ścieżek rozwojowych, które pozwalają się takiemu pracownikowi rozwijać, dba się o jego środowisko pracy, pozwala na pewną swobodę działania stymulującą jego proces twórczy. W zależności od tego, jakiego obszaru dotyczą specjalne uzdolnienia, inaczej się je traktuje. Sposobów stałego rozwijania swoich umiejętności jest wiele. Począwszy od studiów podyplomowych, kursów, po różnego rodzaju szkolenia. Wartościowa jest też sama różnorodność potencjału pracowniczego w firmie. Różne style pracy – różne osobowości. Pozwala to na zdynamizowanie procesu dochodzenia do innowacyjności, poprzez ścieranie się różnych wizji i pomysłów z których wybierane są te najlepsze.

Talent jest także wyjątkowo istotny przy powiększaniu kapitału intelektualnego firmy. W ramach kapitału intelektualnego pojawiają się kompetencje potrzebne do wykorzystania na poszczególnych stanowiskach, a jednym z elementów mierzenia tych kompetencji jest właśnie określanie predyspozycji i uzdolnień związanych z wykonywaniem danej pracy. Najistotniejsze dla firmy stanowiska związane z tym, czym de facto zajmuje się organizacja, powinny być obsadzane osobami uzdolnionymi, które w tym zawodzie się sprawdzą i będą odczuwały z tego powodu satysfakcję, a także w szerszej perspektywie: szczęście. Dlatego umożliwia się im różnorodne możliwości rozwijania swoich zainteresowań, umiejętności oraz naturalnych zdolności. Poprzez odpowiednio dostosowane mechanizmy zarządzania, firmy starają się maksymalizować wykorzystywanie potencjału jaki posiadają pracownicy.